top of page

ALTERNATİFLER

Hayatındaki hayvan kullanımına son vermekle aranda sadece peynir kaldıysa sana çok güzel haberlerimiz var. İnek sütünden yapılan ilk peynirden 10bin yıldan fazla zaman geçmesine rağmen bir kaç yıldır bitkisel kaynaklardan da çok güzel peynirler yapılabiliyor. Sadece peynir değil; sucuk, sosis, ayran, hatta lahmacun, kokoreç ve tantuni bile gördü bu gözler. Şimdi kalkıp sana hangisini nerede bulabileceğini söylemeyeceğim ama "Vegan İçerik" sayfasında bu ürünleri kullanan insanların tecrübelerini kendi gözlerinle görebilirsin.

İlk bakışta hayvansal çağrışımlar yapsa da "süt, köfte ve sucuk" gibi kelimeler bile aslında hayvansal ürünlerin tekelinde olmadığını hatırlatmak isterim. Badem sütü, mercimek köftesi ve cevizli sucuğu ilk defa duymadığını düşünmek istiyorum. 

Gelelim hayat kurtarıcı (gerçek anlamda) pratik yerine koyma örneklerine;

  • inek sütü yerine bitkisel sütler (badem, yulaf, pirinç, hindistan cevizi...)

  • tereyağ yerine olgun avokado

  • yumurta yerine mısır nişastası

  • peynir yerine tofu

  • kıyma yerine ezilmiş haşlanmış baklagiller

 

Hemen yüzünü buruşturma, sana lezzet ikizi alternatifler sunacağımızı beklemiyordun herhalde. Şimdi geriye dönüp nelere alternatif sunduğumuza bakarsan hepsinin doymuş yağdan veya tuzdan ne kadar zengin olduğu dikkatini çekecek. Tuz ve yağ oldukça her şey lezzetli oluyor zaten. Ayrıca unutma ki doktorlar sigarayı bıraktırdığı hastalara yerine tüttürecekleri bir alternatif sunmuyor. Yine de şanslısın ;) 

Hala marketlerdeki bitkisel sütlerin fiyatlarından dert yananlar için Özge'den badem sütü ve peyniri tarifi de ekliyorum:

Geceden suda beklettiğin 100 gram çiğ bademi, suyunu süzdükten sonra 4 bardak suyla blenderdan geçir. Oluşan karışımı da 2 kere tülbentle süzünce al sana "Ev yapımı badem sütü". Yalnız başına gitmezcilerdensen; pekmez, vanilya veya kakaoyla da tüketebilirsin. Kalan posayı atmayım diyorsan onunla da, yağ ve baharat ekleyerek peynir tadında bir kahvaltılık yapabilirsin. Seçenekler hayal gücünle sınırlı...

 

Bu sayfayı maddi çıkarlar gözeterek açmadığımız için marka veya mekan adı vermeyeceğiz ama sosyal medyadaki paylaşımlardan bir kaç ipucu keşfedebilirsin:

Sosyal medyada Vegan Alternatİfler

bottom of page